PLC Programlama

Günümüzde, PLC ( Programmable Logic Controller) otomasyon sistemlerinin temel taşı haline gelmiştir. İnsan gücünü neredeyse yarıya indirebilen PLC, endüstrinin birçok alanında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Genel tanımı ise; girişleri lojik, veri işleme, sayma, karşılaştırma, aritmetik gibi bir veya birkaç işlem yaptıktan sonra çıkışa atayan, programlama desteği olan entegre bir cihazdır. Örneğin; bir trafik lambasında sırasıyla yeşil sarı ve kırmızı yanması, bunu  Plc dilinde söylemek istersek şu şekilde yapabiliriz; yeşil yan, 30 saniye bekle, yeşil sön, sarı yan, 5 saniye bekle, sarı sön, kırmızı yan, 20 saniye bekle, kırmızı sön. Programı baştan başlat. Elektriği kesene kadar programı sürdür. Bu nedenle karmaşık otomasyon problemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde çözmek mümkündür.

Genel olarak PLC özellikleri:

 Daha kolay ve güvenilirdirler.

 Daha az yer tutar ve daha az arıza yaparlar.

 Yeni bir uygulamaya daha çabuk adapte olurlar.

 Daha az kablo bağlantısı isterler.

► Hazır fonksiyonları kullanma imkanı vardır.

 Giriş ve çıkışların durumları izlenebilir.

PLC sistemi sahada meydana gelen fiziksel olayları, değişimleri ve hareketleri çeşitli ölçüm cihazları ile belirleyerek, gelen bilgileri yazılan kullanıcı programına göre bir değerlendirmeye tabi tutar.

Plc’ lerin beş ana parçası vardır:

  • Merkezi İşlem Birimi (CPU) (Central Prosessing Unit)
  • Hafıza (Memory)
  • Programlama Makinesi (Operatör Paneli)
  • Güç Katı
  • Giriş/Çıkış Bölümleri

PLC konusunda uzmanlarla çalışmak, başarılı ve kaliteli ekiplerle beraber olmak için bir çok iş ortağımız gibi sizde Tim Elektrik ile iletişime geçin ve günümüzün en önemli teknolojilerinden birisi olan PLC konusunda asla pişman olmayın!

PLC yazılım, teknik servi,arıza tespit, bakım-onarım işlemleri kusursuz bir şekilde uzman kadromuz ile gerçekleştirilir!

o_makine-ve-tesis-otomasyon-uygulamalari